Kerekasztal

május 25. (szombat) 10:15 – 12:30

Mi lesz veled, Rákosrendező? Mini-, vagy maxi-Dubaj?

Az Építészfórum célja, hogy platformot biztosítson a főváros jövőjét kivételes léptékben meghatározó beruházás véleményezésére, a helyi lakosság érdeke és a szakmai értékek mentén formálva a közgondolkodást. Városaink és épületeink a jövőnk szempontjából kulcsfontosságúak. Azontúl, hogy remek befektetési lehetőséget nyújtanak a külföldi nagytőkének, nagyban meghatározzák mindennapi életünket, kijelölik a magán és közös közötti határokat, meghatározzák vizuális és térbeli környezetünket, felhasználják természeti és társadalmi erőforrásainkat.

Beszélgető partnereink:

hamarosan…

Moderátor: Borenich Levente, Építészfórum szerkesztő-újságíró


május 26. (vasárnap) 10:15 – 11:45

Merre tovább? Az építész változó szerepe és megítélése

Válságok, technológiai forradalmak. Változik a társadalom, a korszellem, a politikai-gazdasági közeg, a szabályozási környezet. Új generációk szereznek diplomát, új kihívások jelennek meg. Mindez nem hagyja érintetlenül az építész feladatait, önmeghatározását és külső megítélését sem.
Művész, mérnök, netán polihisztor napjainkban az építész, vagy inkább üzletember? Hogyan tud navigálni a piaci érdekek előretörésekor? Meddig terjed a felelőssége? Hogyan változnak az építész mindennapjai a digitalizáció, az adminisztrációs és dokumentációs terhek, sokfelé ágazó, elaprózódó munkarészek hatására? Az építésznek van szerepe abban, ha csökken a szakma presztízse, és ha igen, hogyan járul hozzá ehhez ő maga? Visszafordítható a folyamat? Hogyan változik a különböző generációk szemlélete az építészet, építészek, szakmagyakorlás kérdésében? Mi az építész szerepe napjainkban?

Beszélgető partnereink:

Csomay Zsófia Ybl- és Pro Architectura díjas építész, érdemes művész, a MOME címzetes egyetemi tanára, a Huszonkettesek építészcsoport tagja.
A kortárs magyar építészet meghatározó karaktereként számos jelentős épület és rekonstrukció tervezője. Portfóliójában többek között megtaláljuk a Collegium Budapest Raoul Wallenberg vendégházát, a Herendi Porcelánmúzeumot, a Fő utcai PALA irodaházat és MOME Műhely- és Műteremházát.

Keller Márkus történész, szociológus, habilitált egyetemi docens az ELTE TáTK Összehasonlító Történeti Szociológia Tanszékének vezetője.
Érdeklődési területe: a 19-20. századi társadalomtörténet összehasonlító perspektívában. Kötetei és tanulmányai jelentek meg a professzionalizáció, a lakhatás, a globalizáció és az összehasonlító történetírás elmélete témakörében.

Pintér Márton építész, a METU oktatója és az Environmental Design BA szakvezetője.
2016-ban alapította a VERY GOOD OFFICE irodaprototípust a transzparens szakmagyakorlás érdekében. Idén védi meg a Breuer Marcell Doktori Iskolában szakmaelhagyásról szóló doktori disszertációját. 2024-ben „Nincs itt semmi látnivaló” című kiállításával a 19. Velencei Építészeti Biennále magyar pavilonjának kurátora.

Moderátor: Böröndy Júlia építész, Építészfórum szerkesztő, ELTE Szociológia Doktori Iskola PhD-hallgató


május 26. (vasárnap) 15:00 – 16:45

Modernizmusok: Stílus? Korszak? Ideológia?

Mi a különbség a modernizmus és a modernitás között? Miért nem modern a szocreál?
Meg kell-e védeni a modern épületeket? Modern-e a kortárs?
Mi szépet lát egy építész egy sivár betonkockában? Milyen ideológiák mentén jöttek létre ezek az épületek, és leválaszthatók-e történeti kontextusukról?
Mi van a modern után?

Beszélgető partnereink:

Erhardt Gábor építész, az MCC Építészet és emlékezet műhelyének vezetője.
Tervezési praxisa Tokaj-Hegyaljához köti, de emellett kutat, publikál, oktat. Szakterülete a hazai organikus építészet múltja és jelene, a regionalista építészet lehetőségei, illetve a műemléki rekonstrukciók elméleti háttere.

Wettstein Domonkos építész, a BME Urbanisztika Tanszék egyetemi adjunktusa, kutatási területe a Balaton régió tervezéstörténete.
2010-ben végzett a BME Építészmérnöki karán, 2019-ben szerzett PhD fokozatot, doktori disszertációját Regionális stratégiák a Balaton-part rekreációs célú építészetében (1929-1979) címmel védte meg. 2013-14-ben az ETH Zürich GTA Intézetében volt vendégkutató. Kutatási eredményeit folyamatosan publikálja a hazai és nemzetközi fórumokon, 2022-ben jelent meg a Balatoni építészet – Stratégiakeresés a huszadik században című könyve. 2023-tól az MTA Bolyai Ösztöndíjprogram keretében folytatja a Balaton-parti nyaralótelepek kutatását.

Moderátor: Hulesch Máté, Építészfórum szerkesztő, MOME Doktori Iskola PhD-hallgató


május 26. (vasárnap) 17:20 – 19:05

Posztmodern

A posztmodern építészet központi dilemmáinak felelevenítése, fogalmain és főbb kérdésfelvetésein való töprengés, ugyanakkor segíthet megérteni a kortárs építészetet (többek között) a történelemhez, a fogyasztáshoz, a politikához és a modernhez való viszony vizsgálatán keresztül.

Beszélgető partnereink:

hamarosan…