Építőanyagok jövője – természetes alapanyagok és korszerű technológiák

Beszélgetés

Résztvevők: Vatai Krisztián, Kruchina Sándor, Radev Gergő, Szederkényi Lukács
Moderátor: Hulesch Máté

07.03. 11:00-12:30, Kisszínpad

 

A korszerű építőanyagok remek tulajdonságokkal rendelkeznek ahhoz, hogy az új építésű épületek karbonlábnyoma, energiaigénye lecsökkenjen – elérje az elvárt nettó zérót. De az előállításuk is környezettudatos módon történik? És mi történik velük a használat után? A hagyományos, természetes építőanyagok előállításának ökológiai lábnyoma rendkívül alacsony, és sok tekintetben képesek felvenni a versenyt a legkorszerűbb technológiákkal is. De minden helyzetben megállják a helyüket? Ha fenntartható építészetről van szó, építőanyagok terén két nagy iskoláról beszélhetünk: az egyik a korszerű technológiákban bízik, míg a másik azt vallja, hogy hagyományos anyagokkal is megoldható mindaz, amire szükség van. Mit tanulhat egyik fél a másiktól? Lehet-e kombinálni ezt a két szemléletmódot? És mit hoz a jövő? Kerekasztal beszélgetésünk során e kérdésekre keressük a választ meghívott beszélgetőpartnereinkkel.

Fotó: unsplash 

Szederkényi Lukács az AU Műhely építésziroda társalapítója és tervezője.

Kruchina Sándor, vezető szaktanácsadó (Austrotherm Kft.), épületszigetelő szakmérnök. 1984-ben szerzett vegyészmérnöki diplomát a mai nevén Pannon Egyetemen (Veszprém). 1992 óta az Austrotherm Kft. területi képviselője, 2004-től a marketing vezető, 2017-től a vezető szaktanácsadó posztját tölti be. Számos előadás, cikk szerzője.



Radev Gergő az Ermin Architects (Erdők Mintájára Építésziroda) tervezője. “Nem tartom magam kifejezetten építésznek – tudatosan gondolkodó, folyamatosan kutató embernek már inkább. Az építészet egy szuper gyűjtőpontja az emberi természetnek, az alkotásnak, a természethez való kapcsolódásnak.”



Vatai Krisztián közgazdászként végzett, majd több kereskedelmi bankban is felsővezetői pozíciót töltött be. Ám az innováció, az alkotás és a design iránti lelkesedése tapasztalt szakemberré való válást tett lehetővé számára az évek során az építész szakmában. Ezt az egyedi tudás-kombinációt piaci előnnyé tudta kovácsolni azoknak a kiváló partnereinek a segítségével is, akik hittek benne, a vele haladtak ezen az úton. Vállalata, az FDB Facade Design & Building homlokzati tervezéssel, gyártással és kivitelezéssel foglalkozik, munkájukat egyedülálló építészeti megoldások és látványos eredmények fémjelzik, ars poeticájukkal egybehangzóan, miszerint „Az épület arca a homlokzat.”